O najlepszym momencie do rozpoczęcia leczenia decyduje ortodonta. Zgłaszamy się do niego kiedy zaczyna nas coś niepokoić, może to być np. nieprawidłowość w rysach twarzy, wada wymowy, dysfunkcja języka, szkodliwe nawyki, takie jak ogryzanie ołówków, paznokci, ssanie palca, zbyt długie używanie smoczka. Czasami spostrzegamy stłoczenia zębów bądź szpary między nimi, zbyt wysuniętą lub zbyt cofniętą brodę, przedwczesną utratę zębów mlecznych. Przy tak niepokojących objawach należy skonsultować się z lekarzem ortodontą.

Typ aparatu zależy od wady zgryzu i wieku pacjenta.

Aparat ruchomy pacjent jest w stanie samodzielnie usunąć z jamy ustnej, z reguły nosi aparat w godzinach popołudniowych i nocnych. Efekt leczenia uzależniony jest od dyscypliny i współpracy pacjenta.

Aparat stały jest naklejony na zębach i pacjent nie ma możliwości usunięcia go samodzielnie. Długość leczenia uzależniona jest od wady zgryzu.

Każdy aparat (ruchomy, stały) może powodować dyskomfort w pierwszej fazie leczenia.

To bardzo ważny aspekt. Mycie zębów z aparatem stałym wymaga większego zaangażowania ze strony pacjenta. W utrzymaniu dobrej higieny może pomóc specjalna szczoteczka ortodontyczna, nitka ortodontyczna, irygator.

Zaleca się ograniczenie spożycia słodyczy i napojów barwiących, niektórych owoców i warzyw (buraki, czerwona papryka, jagody, aronia) oraz pokarmów twardych takich jak suchary, orzechy.

W zależności od wady zgryzu. Można założyć, że leczenie aparatem stałym trwa od 1,5–3,5 lat

Aparat nie wpływa na kondycję zębów. Warunkiem jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej oraz dostosowanie się do wskazówek lekarza.

Praktycznie nie ma ograniczeń w leczeniu ubytków. Wyjątkiem jest leczenie powierzchni stycznej, ale wymaga to wyłącznie zdjęcia łuku i założenie go ponownie po wyleczeniu ubytku.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia. Należy tylko zwrócić uwagę na wykonanie zdjęć RTG przed ciążą. Zdjęcia te są podstawą do rozpoczęcia leczenia.

Nie ma górnej granicy wieku. Pamiętajmy, że korekta wady zgryzu nawet w późnym wieku jest korzystna dla naszego zdrowia.