Warto wiedzieć
Kiedy zgłaszać się do ortodonty?

O najlepszym momencie do rozpoczęcia leczenia decyduje ortodonta. Zgłaszamy się do niego kiedy zaczyna nas coś niepokoić, może to być np. nieprawidłowość w rysach twarzy, wada wymowy, dysfunkcja języka, szkodliwe nawyki, takie jak ogryzanie ołówków, paznokci, ssanie palca, zbyt długie używanie smoczka. Czasami spostrzegamy stłoczenia zębów bądź szpary między nimi, zbyt wysuniętą lub zbyt cofniętą brodę, przedwczesną utratę zębów mlecznych. Przy tak niepokojących objawach należy skonsultować się z lekarzem ortodontą.

Aparat ruchomy czy stały?

Typ aparatu zależy od wady zgryzu i wieku pacjenta.

Aparat ruchomy pacjent jest w stanie samodzielnie usunąć z jamy ustnej, z reguły nosi aparat w godzinach popołudniowych i nocnych. Efekt leczenia uzależniony jest od dyscypliny i współpracy pacjenta

Aparat stały jest naklejony na zębach i pacjent nie możliwości usunięcia go samodzielnie. Długość leczenia uzależniona jest od wady zgryzu.

Czy noszenie aparatu jest bolesne?

Każdy aparat (ruchomy, stały) może powodować dyskomfort w pierwszej fazie leczenia.

Jak wygląda dbanie o zęby w trakcie leczenia aparatem stałym?

To bardzo ważny aspekt. Mycie zębów z aparatem stałym wymaga większego zaangażowania ze strony pacjenta. W utrzymaniu dobrej higieny może pomóc specjalna szczoteczka ortodontyczna, nitka ortodontyczna, irygator.

Czy są ograniczenia w spożywaniu pokarmów w trakcie leczenia?

Zaleca się ograniczenie spożycia słodyczy i napojów barwiących, niektórych owoców i warzyw (buraki, czerwona papryka, jagody, aronia) oraz pokarmów twardych takich jak suchary, orzechy.

Jak długo trwa leczenie aparatem stałym?

W zależności od wady zgryzu. Można założyć, że leczenie aparatem stałym trwa od 1,5 – 3 lat

Czy po zdjęciu zęby będą zniszczone?

Aparat nie wpływa na kondycję zębów. Warunkiem jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej oraz dostosowanie się do wskazówek lekarza.

Czy można leczyć zęby w trakcie noszenia aparatu stałego?

Praktycznie nie ograniczeń w leczeniu ubytków. Wyjątkiem jest leczenie powierzchni stycznej, ale wymaga to wyłącznie zdjęcia łuku i założenie go ponownie po wyleczeniu ubytku.

Czy można nosić aparat stały w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia. Należy tylko zwrócić uwagę na wykonanie zdjęć RTG przed ciążą. Zdjęcia te są podstawą do rozpoczęcia leczenia.

Czy jest górna granica wieku w którym można rozpocząć leczenie aparatem stałym?

Nie ma górnej granicy wieku. Pamiętajmy, że korekta wady zgryzu nawet w późnym wieku jest dla nas bardzo korzystna.

Gabinet Ortodontyczno-Stomatologiczny DENTUS
ul. Harcerska 2A
44-335 Jastrzębie Zdrój
Rejestracja: 32 473 19 02

Centrum Medycyny, Estetyki i Stomatologii LIFT MED
ul. Cegielniana 14
44-200 Rybnik
Rejestracja: 32 440 88 99